We wtorek 6 lutego uczniowie z naszej szkoły udali się na wycieczkę do Poznania z okazji przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zwiedziliśmy dwa Wielkopolskie Muzea Niepodległości.

 

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego zobaczyliśmy czasy od zaboru pruskiego, niezłomnej walki z germanizacją i wreszcie największe, zwycięskie powstanie w historii Polski tj. Powstanie Wielkopolskie z lat 1918-1919.

            W Muzeum Uzbrojenia, w oryginalnie zachowanym wnętrzu schronu, zwiedziliśmy ekspozycję militariów, dokumentów, zdjęć poświęconych walkom o Festung Posen w lutym 1945 roku oraz udziałowi w nich mieszkańców Poznania tzw. cytadelowców. Obejrzeliśmy różnego typu uzbrojenie radzieckie i niemieckie m.in. komplet karabinów samopowtarzalnych systemu Mauser i Walther, amunicję artyleryjską, a także zbiór broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli podczas budowy parku. Największą atrakcję stałej ekspozycji stanowił plenerowy park sprzętu wojskowego z kilkunastoma pojazdami wojskowymi, 9 samolotami i 2 helikopterami, 5 czołgami, licznymi armatami, działami i moździerzami. Najstarsze eksponaty pochodzą z początku XIX wieku.

 

dziennik lekcyjny vulcan

 

TACYNIEINNI

logo kolorowy uniwersytet

 RODO